Homo si Teći

U nedjelju je završila velika Riječka manifestacija “Homo si teć”. Po prvi puta ove godine održana je i maratonska utrka u kojoj je sudjelovalo oko stotinjak natjecateljki i natjecatelja. Ova utrka je ujedno bila i ekipno prvenstvo hrvatske u maratonu. Pobjedu u ženskoj konkurenciji je odnijela Marija Vrajić iz AK Maksimir(Zg) u vremenu 2:53:38. Druga je bila Veronika Jurišić, AK Sljeme(Zg) u vremenu 3:01:09 dok je treća bila Dubravka Vešligaj također iz AK Maksimir. Naš klub nije imao predstavnice u ovoj disciplini, a najbolje plasirana istarska maratonka je bila Senka Senković iz AK Sljeme. Jednu sekundu iza nje je došla Matea Marinović iz VK Arupinum. Obje u izvrsnom vremenu 3:30:08(3:30:09) po očigledno malo težoj stazi.
U maratonu je pobjedu odnio Matija Grabovečki iz AK Rudolf Perešin u vremenu 2:41:55, ispred Zorana Žilića iz AK Koprivnica(2:46:09) te Krešimira Balaško iz AK Svetice(2:48:40). Niti u ovoj utrci nije bilo naših predstavnika pa čak niti jednog trkača iz Istre koji su očigledno umorni nakon prošlotjednih maratona u Izoli, Beču i Rimu.
Polu maratonska staza je ove godine promijenjena i ponovo mjerena. Time je napokon skinuta “stigma” sa staze Riječkog polu maratona za koji su neki tvrdili da je kraća. Možda su zbog toga ovogodišnja vremena pobjednika bila sporija za više od sedam minuta. Pobjedu su odnijeli kenijski trkači(Benedek Team): Silas Kiprono Too(prvi sa 1:10:31), Henry Kemboi(drugi sa 1:10:35) i kao treći prošlogodišnji pobjednik Joel Maina Mwangi(1:11:54). Za naš klub je prvi put nastupio Emanuel Floričić osvojivši 38. mjesto sa 1:34:52. On je ujedno bio i treći u svojoj kategoriji. Obzirom da Emanuel ima osobni iz Ljubljane od 1:25:38 izgleda da je i ova staza bila prilično teška. Staza ima naime dva strma uspona od oko 60 m. Jedan na početku utrke i jedan na sedamnaestom kilometru. Bez obzira na to čestitke Emanuelu i dobro došao u naš klub. Za naš klub su još nastupili: Nenad Janković(1:48:36), Erol Ćurt(1:50:57) te legendarni Josip(Bepo) Nadenić(2:32:57). Od Istarskih trkača najbolji je bio Dejvid Kolić iz AK Istre(12. mjesto, 1:25:12) te Ivan Stanić iz TK Albona Extreme(16. mjesto 1:28:11).
U ženskoj konkurenciji su ponovno pobjedu odnijele trkačice iz Benedek Team-a Gladys Jepkurui Biwott kao prva u vremenu 1:19:06 te Zita Kacser u vremenu 1:20:31. Zanimljivo je da žene nisu trčale mnogo sporije od prošle godine(1:17:02). Treće plasirana i najbrža istranka je bila Barbara Belušić sa 1:21:38. Od naših trkačica nastupila je jedino Brigita Gusak, zauzevši solidno 29.mjesto(od 117 trkačica) sa vremenom 1:55:07.
U štafetnoj utrci 3 x 7 km pobjedu je odnijela štafeta: Krešo Glavaš – Petko Drakulić – David Marot sa rezultatom od 1:23:18. Naša Šejla Adilović je učestvovala u štafeti: Dragana Perić – Tamara Šolaja Hrvatin – Šejla Adilović sa rezultatom 1:55:48.